Regionalna Kartoteka Ornitologiczna

W kartotece M-ŚTO gromadzone są informacje o gatunkach ptaków wymienionych na „Liście gatunków” w zakładkach pliku Excel. Zestawienie obserwacji z danego roku wg. odpowiednich kryteriów jest publikowane w czasopiśmie „Kulon". Wszelkie dostarczane dane są własnością obserwatorów. W przypadku potrzeby wykorzystania wszystkich pozostałych danych zgromadzonych w kartotece do celów naukowych, ochroniarskich i dydaktycznych - prosimy kontaktować się z administratorami bazy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie udostępniamy danych do celów komercyjnych. Administrator bazy może udostępnić kontakt do autora obserwacji za jego zgodą.

Kartoteka M-ŚTO (do pobrania)

Informujemy, że do kartoteki M-ŚTO za rok 2020, swoje obserwacje przesłały 24 osoby, w łącznej liczbie około 11 800 rekordów. Wszystkim którzy udostępnili swoje obserwacje BARDZO DZIĘKUJEMY. Jest to Wasz wkład w poznanie i ochronę krajowej awifauny.

Prosimy o przesyłanie danych za rok 2021. Tradycyjnie na ich podstawie zostanie opracowany raport w KULONIE, rocznik 2022.

Poniżej kilka informacji dotyczących najnowszej  wersji kartoteki M-ŚTO.

Aby Kartoteka była w pełni funkcjonalna musicie w swoim Excelu mieć włączone MAKRA (patrz zakładka MAKRA).

Co nowego?

1)

dwie dodatkowe "automatyczne" kolumny z kryteriami obserwacji, po wpisaniu/wybraniu konkretnego gatunku w następnych kol. pokazują nam się kryteria wg.których wypełniamy kartotekę, w jednej dla przelotów w drugiej dla okresu lęgowego, nie musimy już zaglądać do zakładki Lista gatunków i wyszukiwać co mamy wpisywać.

Jeśli cały opis jest niewidoczny, należy rozszerzyć kolumnę.

Cyfra ZERO i brak kolorowego wypełnienia w opisie - NIE notujemy gatunku, no chyba że okoliczności obserwacji są wyjątkowe.

W kryteriach dodano przy kilku gatunkach już nie "komisyjnych" dodatkowe informacje, które nie są obowiązkowe ale zgodnie z zapisem POŻĄDANE ;-)

2)

szybka wyszukiwarka nazw miejscowości- o co prosiło wiele osób, minus: problem z późniejszym kopiuj-wklej komórek z już wybraną miejscowością, jeśli ktoś korzysta z tej opcji należy w Excelu "uruchomić" schowek, jeśli wybraliśmy już miejscowość i chcemy ją skopiować, klikamy w tą komórkę 2 razy (komórka zostaje grubo obramowana), kopiujemy i wówczas powinien otworzyć się schowek > wybieramy miejsce do wklejenia (jeśli jest to w kolumnie L - Miejscowość,  trzeba kliknąć 2 razy >następnie w schowku klikamy dane do wklejenia > gotowe)

Zapewne część z Was korzysta też z opcji wypełnij w dół, jeśli dane dotyczą tej samej treści, wszystko działa po staremu ... poza kol. L (miejscowość), jeśli chcemy wypełnić w dół nazwę już wybranej/wpisanej miejscowości, należy kliknąć dwukrotnie wybraną komórkę, najechać kursorem myszki w prawy dolny róg komórki, pojawi się mały krzyżyk - wciskamy lewy przycisk myszki-i przesuwamy w dół (tyle komórek ile nam potrzeba)

Gdyby pojawił się Wam komunikat:

Microsoft Visual Basic

Run-time error "13"  ....  wciskamy END

banerruch

Ilość odwiedzin

2894197
DzisiajDzisiaj234
WczorajWczoraj308
TydzieńTydzień542
MiesiącMiesiąc10077