Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej

Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Warszawie w 2022 r. M-ŚTO zrealizowało zadanie ,,Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej – etap V”.

Od maja br. Już po raz piąty na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej realizowany był projekt czynnej ochrony nietoperzy. W ramach zadania wykonywano monitoring schronień letnich (budki dla nietoperzy) rozwieszonych na terenie Lasów Państwowych w Nadleśnictwach: Kozienice, Radom, Zwoleń oraz Dobieszyn. Przywracano właściwą drogę dolotu do budek poprzez usunięcie podrostu drzew i krzewów zasłaniających schronienia zastępcze. W celu dokładniejszego oznaczenia występujących tu gatunków wykonywano nocne odłowy nietoperzy w monofilamentowe sieci chiropterologiczne. Jest to najskuteczniejsza metoda, dająca szczegółowe informacje na temat schwytanych nietoperzy, tj. gatunek, płeć (w przypadku samic czy wychowywały młode), wiek (dorosłe/tegoroczne młode) oraz, w przypadku niektórych gatunków, aktywność seksualną. Sieci stawiano głównie nad drogami i przecinkami leśnymi oraz śródleśnymi oczkami wodnymi Ppoż. Dodatkowo używano detektorów ultradźwiękowych, umożliwiających wstępne ustalenie gatunków bytujących na danym terenie. W ramach projektu przeprowadzono też monitoring znanych kolonii rozrodczych nietoperzy oraz poszukiwano nowych miejsc rozrodu. Ponadto zakupiono i rozwieszono kolejne specjalistyczne skrzynki dla nietoperzy oraz przeprowadzono konserwację schronów rozwieszonych w latach poprzednich.

Projekt realizowany jest przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu przy współpracy z Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy oraz miejscowymi Nadleśnictwami, przy wsparciu finansowym ze strony WFOŚiGW w Warszawie.

Dzięki projektowi kontynuowanemu od 2017 roku na terenie Puszczy Kozienickiej wykryto aż 19 gatunków tych ssaków z 27 występujących na terenie Polski. Plasuje to Puszczę Kozienicką w czołówce krajowych kompleksów leśnych zasiedlanych przez największą liczbę gatunków nietoperzy.

,,Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie
49 800,00 zł.

wfosigw.jpg

banerruch

Ilość odwiedzin

2894203
DzisiajDzisiaj240
WczorajWczoraj308
TydzieńTydzień548
MiesiącMiesiąc10083