Tytułowy kompleks pól położony jest tuż przy trasie S8 Warszawa – Wrocław, przy miejscowości Babsk (powiat rawski, woj. łódzkie). Jego powierzchnia wynosi w przybliżeniu 550 ha. Poszczególne pola mają od 5 do 70 ha powierzchni. Struktura upraw zmienia się z roku na rok, dominuje jednak uprawa zbóż (głównie kukurydzy) i buraka cukrowego. Od zachodu pola graniczą z lasami leśnictwa Babsk, od południa ze wspomnianą drogą, a od wschodu z sadami. Wśród pól odnajdziemy dwie małe enklawy. Pierwszą jest dwuhektarowy las, zaś drugą stanowi zagłębienie z wodą o powierzchni 0,25 ha.
Awifauna lęgowa tego terenu jest słabo poznana. Z całą pewnością gniazduje tu czajka, skowronek, trznadel, potrzeszcz, pliszka siwa i żółta, a także kuropatwa. Możliwe jest też gniazdowanie perkozka. Na teren pól zalatuje wiele gatunków gniazdujących w pobliskim kompleksie leśnym m.in. myszołów zwyczajny, kobuz i kruk.
Najciekawiej jest podczas wiosennych i jesiennych migracji ptaków. Zarówno na wiosnę jak i na jesieni można spotkać duże stada czajek (2000-2500 os.), siewek złotych (> 500 os.), grzywaczy (800 os.) i szpaków (> 3000 os.). Gęsi zatrzymują się na polach rzadko i w niewielkiej liczbie. Jesienią zaobserwować można duże koncentracje dymówek, skowronków, świergotków łąkowych, makolągw i rzepołuchów. Z ptaków drapieżnych na przelotach dość regularnie można obserwować błotniaki stawowe, rybołowy, myszołowy zwyczajne i włochate. Te ostatnie często się tu zatrzymują także na zimę. Wiosną 2012 roku na polach zaobserwowano liczną koncentracje dużych mew, które żerowały na odpadach komunalnych.
Dotychczas najciekawszymi stwierdzonymi gatunkami były: kania ruda (2011), śnieguła (2012), górniczek (2012).
Przemysław Boguszewski