1. Założenia ogólne

Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne zaprasza do udziału w pierwszej edycji Mazowieckiej Ligi Odczytywaczy (MLO).

Zaczynamy od 01.01.2013 r., a kończymy 31.12.2013 r.

Poprzez koleżeńską rywalizację zachęcamy do zwracania uwagę w trakcie naszych wyjść w teren na zaobrączkowane ptaki i ich odczytywanie.

Teren zmagań to region mazowiecko-świętokrzyski, według MAPY:

 region02.jpg

Dwóch najlepszych odczytywaczy i kolejnych dwóch losowanych spośród wszystkich zgłoszonych do udziału w lidze otrzyma nagrody. Wręczenie nastąpi na wiosennym zjeździe M-ŚTO w 2014 r.

2. Uczestnictwo w lidze

W naszej rywalizacji może uczestniczyć każdy chętny, który w 2013 r. dokona odczytów zaobrączkowanych ptaków na terenie naszego regionu i wyrazi chęć uczestnictwa w naszej lidze, wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłosić się można w dowolnym czasie w 2013 r., jednak dopiero po zgłoszeniu się do naszej ligi będą przyjmowane odczyty. Zatem nie wchodzą do naszej punktacji odczyty dokonane przed datą zgłoszenia się danej osoby do MLO. Warunkiem koniecznym do uczestnictwa w naszej lidze jest posiadanie indywidualnego konta w systemie POL-RING Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN. Rejestracja w systemie jest szybka i bezbolesna. Więcej pod tym linkiem: http://ring.stornit.gda.pl/

3. Punktacja

Punktowane odczyty w naszej lidze to te dokonane zdalnie, bez chwytania ptaka, a więc poprzez odczyt sprzętem optycznym, zrobienie zdjęcia, itp.

Punktacja jest zależna od stopnia trudności dokonanego odczytu, ale maksymalnie uproszczona:
- obroża szyjna/obrączka nożna kolorowa na łabędziach niemych (1 pkt.),
- obrączka metalowa na łabędziach niemych (2 pkt.),
- obrączka kolorowa na mewach (3 pkt.),
- obroża szyjna/obrączka kolorowa/obrączka metalowa na pozostałych gatunkach (4 pkt.),
- odczyty z ptaków zaobrączkowanych poza Polską (x2).

W przypadku odczytania na tym samym osobniku dwóch znaczników (np. kolorowa obrączka i metalowa lub obroża szyjna i obrączka metalowa), wynik się nie sumuje a liczona jest punktacja za wyżej punktowany znacznik. Punktacja za ponowny odczyt tego samego osobnika w tej samej lokalizacji (do 5 km od poprzedniego) będzie przyznawana nie częściej niż raz w miesiącu.

4. Weryfikacja odczytów i przedstawianie wyników

Każda osoba, która przystąpi do naszej ligi i odczyta zaobrączkowanego ptaka na terenie naszego regionu, powinna wysłać swoje zgłoszenie poprzez wcześniej utworzone indywidualne konto w systemie POL-RING i oczekiwać wiadomości powrotnej z danego osobnika (zazwyczaj b. szybko). Po otrzymaniu danych ze Stacji, aby otrzymać odpowiednią liczbę punktów za odczyt należy przesłać zrzut ekranowy (print screen) otrzymanej wiadomości powrotnej ze Stacji na adres mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), najlepiej w formie przedstawionej poniżej, z widocznym rodzajem odczytanego znacznika, datą odczytu, miejscem odczytu i nazwiskiem odczytującego:

 mlo01.jpg

W naszej rywalizacji będą honorowane wyłącznie wiadomości powrotne otrzymane ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN, zatem odczyty zagranicznych obrączek powinny być również wysłane do systemu POL-RING.

Wyniki będą sukcesywnie aktualizowane i prezentowane w formie tabeli na naszej stronie.

Udanej rywalizacji w duchu fair play
życzą kierujący ligą MLO
Łukasz Matyjasiak, Jacek Tabor i Marcin Łukaszewicz

banerruch

Ilość odwiedzin

2821296
DzisiajDzisiaj322
WczorajWczoraj370
TydzieńTydzień2619
MiesiącMiesiąc5309