W najbliższy piątek, 28 października o godzinie 11 na terenie ośrodka wypoczynkowego Polanka w gminie Garbatka-Letnisko odbędzie się oddanie do użytku ścieżki przyrodniczej. Zaprezentowane też zostaną wydawnictwa przyrodniczo-edukacyjne. Dodatkową atrakcją będzie wycieczka dla uczniów prowadzona przez przyrodników. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Wydarzenie organizuje Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne wraz z partnerami: Eneą Wytwarzanie, gminą Garbatka-Letnisko, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwem Zwoleń. Będzie ono ostatnim akcentem i jednocześnie podsumowaniem realizowanego w tym roku projektu, który miał na celu propagowanie ciekawych przyrodniczo zakątków naszego regionu i przekazywanie wiedzy o nich. Przygotowana na terenie ośrodka Polanka ścieżka edukacyjna prezentuje mało znane, a warte rozpropagowania wartości przyrodnicze okolic Garbatki. Na ośmiu instalacjach przedstawiono wiele grup zwierząt występujących w Puszczy Kozienickiej, takich jak ważne owady zapylające – trzmiele i motyle, czy znaczenie kwietnych przydomowych ogrodów tradycyjnych. Tablice „opowiadają” także o bartnictwie, rozpoznawaniu zwierząt po ich śladach i tropach, bogactwie ptaków terenów nadwodnych. Aby wskazać na zagrożenia i znaczenie płazów, przedstawiono problematykę ich zanikania i wymierania, wskazane zostały gatunki charakterystyczne. Uzupełnieniem instalacji jest punkt traktujący o tajemniczych ważkach. Na ścieżce ustawiona została też pokazowa kłoda bartna wykonana w ramach warsztatów, które odbyły się na Polance we wrześniu 2022 roku.

W piątek, 28 października uczestnicy wydarzania będą mogli także wziąć udział w wyciecze przyrodniczej oraz zapoznać się z wydawnictwami, które powstały w ramach realizowanego wspólnie projektu. Bohaterami bogato ilustrowanych książeczek są miedzy innymi bobry, gniewosz plamisty czy dzikie kaczki. Wcześniej w ramach tego projektu odbyła się konferencja naukowa „Bartnictwo jako element ochrony dzikich zapylaczy w ekosystemach leśnych”, prowadzono też transmisję z gniazda bocianów w miejscowości Molendy koło Garbatki-Letnisko.

banerruch

Ilość odwiedzin

2753094
DzisiajDzisiaj68
WczorajWczoraj979
TydzieńTydzień3515
MiesiącMiesiąc1867

Logowanie dla grupy dyskusyjnej M-STO dotyczy Ptaki Niziny Mazowieckiej. Monografia Faunistyczna