Czynna ochrona przyrody, czyli zima to nie czas na odpoczynek.

Tylko pozornie miesiące zimowe to sezon na odpoczynek i podsumowania. W rzeczywistości cały czas działamy dla ochrony przyrody na Mazowszu. Wczoraj przy współpracy z TP Bocian i firmą Ussuri Ochrona Przyrody przeprowadziliśmy akcję remontową i montażową budek dla pustułek i płomykówek na terenie parafii pw. Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym.

Stare budki służyły ptakom w tym miejscu prawie 20 lat i po wyprowadzeniu z nich setek młodych pustułek i dziesiątek młodych płomykówek przyszedł czas na ich wymianę na nowe oraz dowieszenie kolejnych, aby ta jednak z większych kolonii tych ptaków licząca 6-12 par pustułek i 1-3 par płomykówek mogła dalej bezpiecznie się rozwijać. Wieże kościoła w Złakowie oprócz ww. gatunków stanowią miejsce lęgów dziesiątek par jerzyków, kawek, grzywaczy i miejsce rozrodu dla nietoperzy.

Od 8 lat prowadzimy też programy obrączkowania wybranych gatunków ptaków na terenie ww. parafii. Zachęcam wszystkich odwiedzających malownicze rejony dolin Słudwi i Bzury do zgłaszania ewentualnych obserwacji ptaków z obrączkami, szczególnie z kolorowymi znacznikami na pustułkach i kawkach. Wczoraj przy okazji prac remontowych zebraliśmy także ok. 20 kg wypluwek, które posłużą do dalszych analiz i badań nad ekologią płomykówki.

Pewnie po raz kolejny się powtórzę ale wszystkie te działania nie byłyby możliwe gdybym nie spotykał na swojej ornitologicznej drodze ludzi którzy bezinteresowną, wolontariacką pracą pomagają mi w realizacji kolejnych zadań. Oby dalej odbierali ode mnie telefony bo na brak pomysłów nie narzekam:) Wczoraj pracowaliśmy w składzie: Adam Tarłowski, Hubert Stelmach, Paweł Wacławik i ja:)
Osobne podziękowania należą się ks. Piotrowi Jankowskiemu, dzięki któremu w złakowskiej parafii panuje ta niezwykła atmosfera, także ornitologiczna, można by rzec w duchu św. Franciszka z Asyżu:)

Łukasz Matyjasiak

zdjęcia: Paweł Wacławik, Hubert Stelmach, Łukasz Matyjasiak

ps. a po robocie pojechaliśmy na gęsi których już sporo przebywa w pięknie zalanej i zamarzniętej dolinie Słudwi i w nagrodę pokazały się dwie gęsi krótkodziobe.

banerruch

Ilość odwiedzin

2821283
DzisiajDzisiaj309
WczorajWczoraj370
TydzieńTydzień2606
MiesiącMiesiąc5296