Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej

Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Warszawie w 2021 r. M-ŚTO zrealizowało zadanie ,,Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej – etap IV”.

Od maja br. na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej realizowany był projekt czynnej ochrony nietoperzy. W ramach zadania wykonywano monitoring schronień letnich (budki dla nietoperzy) rozwieszonych na terenie Lasów Państwowych w Nadleśnictwach: Kozienice, Radom, Zwoleń oraz Dobieszyn. Przywracano właściwą drogę dolotu do budek poprzez usunięcie podrostu drzew i krzewów zasłaniających schronienia zastępcze. W celu dokładniejszego oznaczenia występujących tu gatunków wykonywano nocne odłowy nietoperzy w sieci chiropterologiczne. Dodatkowo używano detektorów ultradźwiękowych, umożliwiających wstępne ustalenie gatunków bytujących na danym terenie. W ramach projektu przeprowadzono też monitoring znanych kolonii rozrodczych nietoperzy oraz poszukiwano nowych miejsc rozrodu. Ponadto zakupiono i rozwieszono kolejne specjalistyczne skrzynki dla nietoperzy oraz przeprowadzono konserwację schronów rozwieszonych w latach poprzednich.

Projekt realizowany jest przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu przy współpracy z Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy oraz miejscowymi Nadleśnictwami, przy wsparciu finansowym ze strony WFOŚiGW w Warszawie.

Dzięki projektowi kontynuowanemu od 2017 roku na terenie Puszczy Kozienickiej wykryto aż 19 gatunków tych ssaków z 27 występujących na terenie Polski. Plasuje to Puszczę Kozienicką w czołówce krajowych kompleksów leśnych zasiedlanych przez największą liczbę gatunków nietoperzy.

,,Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 49 600,00 zł.

wfosigw.jpg

banerruch

Ilość odwiedzin

2821288
DzisiajDzisiaj314
WczorajWczoraj370
TydzieńTydzień2611
MiesiącMiesiąc5301