Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Warszawie oraz Nadleśnictwom: Dobieszyn, Kozienice, Radom i Zwoleń w 2019 r. M-ŚTO, a także dzięki pomocy i życzliwości Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych zrealizowało zadanie "Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej – etap III".

W ramach zadania rozwieszono specjalne schrony dla nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej. Ponadto przeprowadzono kontrole już zawieszonych w poprzednich latach budek typu Stratmann oraz szczelinowych. Jednocześnie prowadzono odłowy w sieci chiropterologiczne oraz nasłuchy detektorowe mające na celu uzupełnienie danych o składzie gatunkowym nietoperzy na terenie obydwu Puszcz. Przeprowadzono też kontrole znanych koloni rozrodczych oraz schronień letnich nietoperzy. Poszukiwano również nowych potencjalnych miejsc przebywania tych zwierząt.

Prace prowadzone w roku 2019 pozwoliły na wykrycie nowych kolonii rozrodczych nietoperzy. W kościele w Garbatce Letnisko stwierdzono kolonię mroczka późnego. Ten sam gatunek wykryto w domu mieszkalnym w szczelinie ściany.

"Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej – etap III” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 59 640,00 zł.

banerruch

Ilość odwiedzin

2821285
DzisiajDzisiaj311
WczorajWczoraj370
TydzieńTydzień2608
MiesiącMiesiąc5298