Łukasz Matyjasiak i jego sezon lęgowy na Mazowszu.

Właśnie kończy się meeegaa intensywny sezon lęgowy, w którym prowadziliśmy kilka projektów znakowania i ochrony wybranych gatunków ptaków na Mazowszu (kolejność chronologiczna):
- obrączkowania bielików w powiatach okołowarszawskich;
- obrączkowanie ostrygojadów na Środkowej Wiśle;
- obrączkowanie mew i rybitw na Środkowej Wiśle;
- obrączkowanie mew i rybitw w wybranych koloniach (Zgorzała, rozlewiska Jeziorki, dolina Słudwi, Rybakówka);
- obrączkowanie "myszojadów" (pustułki i płomykówki);
- obrączkowanie jerzyków w warszawskich koloniach;
- obrączkowanie błotniaków łąkowych w powiatach łowickim i łęczyckim.

Część projektów była kontynuacją działań dotychczasowych (bieliki, "myszojady", mewy i rybitwy), część to nowości (ostrygojady, jerzyki), a część to ogólnopolskie akcje ochrony gatunku (błotniaki łąkowe).
Był to zarazem wyjątkowy sezon lęgowy na Środkowej Wiśle. Niski stan wody oraz brak gwałtownych zmian poziomu rzeki spowodował że dziesiątki tysięcy piskląt mew, rybitw i siewek miało szansę dorosnąć i spokojnie wyfrunąć w Wielki Świat. Choćby sam fakt odbycia lęgów z sukcesem cn. 10 par ostrygojadów może świadczyć, że był to rok udany.

Sezon dla "myszojadów" był na pewno lepszy od zeszłego, ale jeszcze trochę brakowało do rekordowego 2015 roku.

No i na sam koniec niezwykły lipiec w towarzystwie błotniaków łąkowych, przy których oprócz dotychczasowych działań związanych z obrączkowaniem piskląt w zabezpieczonych gniazdach, rozpoczęliśmy odłów i znakowanie dorosłych ptaków znacznikami skrzydłowymi. Pierwszymi w powiatach łowickim i łęczyckim:). Bonusem było gniazdo błotniaków stawowych w zbożu, ale to już inna historia i inny powiat:)

No i na sam koniec najważniejsze, czyli ludzie bez których nic by się nie udało. Jak zwykle się nie zawiodłem:) Kolejność nieprzypadkowa: Ania Budyta, Marcin Sidelnik, Hubert Mateuszczyk, Piotr Dębowski, Piotr Malik, Agnieszka Cejnóg, Piotr Grędziński, Andrzej Różycki, Adam Tarłowski, Marek Długosiewicz, Michał Piasecki, Agnieszka Labudda, Tomasz Górny, Dawid Kozłowski, Adam Dmoch. Wszystkich razem i każdemu z osoba wielkie dzięki za trud, poświęcony czas i bezinteresowność:)

W załączeniu trochę impresji zdjęciowych. A teraz czas na wakacje.

Łukasz Matyjasiak

banerruch

Ilość odwiedzin

2821280
DzisiajDzisiaj306
WczorajWczoraj370
TydzieńTydzień2603
MiesiącMiesiąc5293