Atlas rozmieszczenia Orthoptera Polski

Od kilku lat planowaliśmy rozpoczęcie prac nad "Atlasem rozmieszczenia Orthoptera Polski" (wg siatki UTM). Tą ciekawą grupą owadów zajmuje i interesuje się w naszym kraju bardzo niewielka liczba osób, co jest trudne do zaakceptowania patrząc na licznych entomologów badających te owady w sąsiednich krajach: Niemcy, Czechy, Słowacja.

Prace inicjujące nasz pomysł rozpoczęło gromadzenia publikacji o Orthoptera Polski, które ukazały się po opublikowaniu Katalogu Fauny Polski - Orthoptera (Bazyluk i Liana 2000). W załączeniu mapa rekordów z tego okresu na podstawie ok. 60 publikacji.

32e13cc91f91a1d226ea15a28114bbf1.jpg

Drugim etapem prac będzie uzupełnianie map danymi publikowanymi do roku 2000, równolegle (nie określono jeszcze roku zakończenia prac) gromadzić będziemy dane niepublikowane, dokumentowane fotograficznie i materiałem dowodowym.

Planujemy podzielenie gromadzonych danych na dwa okresy:
- historyczny do roku 1990
- współczesny od roku 1991

Zdajemy sobie sprawę z tego, że oznaczanie wielu krajowych gatunków jest trudne, jednak dla wielu pospolitych i charakterystycznych gatunków wystarczają dobre fotografie.
Pracujemy nad tym, aby aktualizowane mapy rozmieszczenia poszczególnych gatunków niebawem pojawiły się na stronie http://www.entomo.pl/

Atlas rozmieszczenie Orthoptera Polski ma propagować wiedzę o tych fascynujących owadach i gromadzić materiały o ich rozmieszczeniu w naszym kraju, co jest niezwykle istotne w kontekście wielu negatywnych zmian środowiskowych jakie mają miejsce.

W przygotowaniu jest formularz do gromadzenia obserwacji.

Na bieżąco będziemy informowali o postępie prac i podamy termin, kiedy projekt będzie dostępny na stronie internetowej.

Zapraszamy do współpracy

Z poważaniem
Przemysław Żurawlew
Ryszard Orzechowski
Seweryn Grobelny

banerruch

Ilość odwiedzin

2821284
DzisiajDzisiaj310
WczorajWczoraj370
TydzieńTydzień2607
MiesiącMiesiąc5297