Termin wyjazdu: przełom kwietnia i maja 2003, 8 dni.

Trasa i środki lokomocji. Siedlce – Lublin – Lwów – Odessa – Symferopol – Lwów – Lublin – Siedlce. Dojazd w jedną stronę zajął 1,5 doby. Na Krymie spędziliśmy 5 dni. Poruszaliśmy się rejsowymi autobusami, pociągami, trolejbusem, busami. 

Pobyt na Krymie. Góry Krymskie – Masyw Czatyrdach, rezerwat Karadag koło Teodozji, słone jeziora i zatoka Siwasz, Bakczysaraj – stolica Chanów Krymskich.

Zwierzęta. W górach widzieliśmy dużo dzierlatek, a niemal w każdym przydrożnym krzaczku "migały" pleszki. W czasie wspinaczki po zboczach porośniętych przez dąbrowy, lasy bukowe i sosnowe z endemiczną sosną krymską, udało nam się wypatrzyć sępa kasztanowatego. W rezerwacie Kardag, poza krajobrazami, można było zobaczyć kilka ciekawych gatunków ptaków: kormorany czubate, rarogi, kuropatwy górskie, jerzyki alpejskie, a nawet kulona. Natomiast nad jeziorami i na stepie w północnej części Krymu widzieliśmy wiele interesujących gatunków: pustułki, kobuzy, kobczyki, zajmujące stare gniazda srok i gawronów. W płytkich zatokach roiło się od ptaków wodno-błotnych: obecna była większość kaczek pływających i nurkujących, łącznie z hełmiatką. Pojawiały się też czaple: siwe, purpurowe, nadobne, białe, modronose i ślepowrony. Nie zawiodły ptaki siewkowate: szczudłaki, szablodzioby, sieweczki morskie, ostrygojady, a bataliony migrowały w ilościach niespotykanych nigdzie w Polsce. Niezapomniane wrażenia wywołały na nas ibisy kasztanowate, żwirowce łąkowe i żurawie stepowe. Z gatunków ptaków wróblowych najciekawsze były białorzytki płowe. Poza tym widzieliśmy jaszczurki trójpręgie i żmiję łąkową.

Koszt wyjazdu to około 500 zł/osobę

Uczestnicy: Artur Goławski, Zbigniew Kasprzykowski

banerruch

Ilość odwiedzin

2823894
DzisiajDzisiaj325
WczorajWczoraj638
TydzieńTydzień2588
MiesiącMiesiąc7907