Do 2007 roku W Kampinoskim Parku Narodowym i jego otulinie obrączkowaniem ptaków parało się co najmniej kilkunastu obrączkarzy. Wśród nich należy wspomnieć tych, którzy zaobrączkowali ich najwięcej: dr hab. Aleksander Wasilewski, prof. dr hab. Zygmunt Pielowski, dr Bogumiła Olech, dr Mikołaj Pruszyński, Marcin Sidelnik i niżej podpisany. Marcin obrączkował tylko na kampinoskim powiślu, głównie mewy. Poniżej napiszę (w skrócie) tylko o ptakach obrączkowanych przeze mnie.

Od 2001 roku (mój początek pracy w KPN) zacząłem obrączkować ptaki na punkcie położonym w miejscowości Górki, były to głównie ptaki wróblowe i dzięcioły. Od początku 2002 roku do początku 2006 ptaki odławiano niemal codziennie w ciągu czterech pełnych lat. Przeciętnie poświęcano na ten cel od 4 do 8 godz. Rezygnowano z odłowów w dni z temperaturą poniżej 0oC. Do tego celu wykorzystywano standardowe sieci na wróblowe o długość 10 m. Chwytanie odbywało się na stałej/porównywalnej długości sieci, gdzie w okresie wiosennym i letnim było to 30 mb sieci, a jesienią 50 mb, poza godzinami nocnymi. Po zmierzchu sieci zwijano ze względu na dość licznie wpadające w sieci nietoperze. Łowność każdej sieci wynosiła 25 m2 powierzchni chwytnej w płaszczyźnie pionowej. Od wiosny 2006 roku ptaki obrączkuję okazyjnie, ponieważ zauważyłem, że skupiając się na "blachowaniu" zaniedbywałem teren.

W latach 2002-2005 prowadziłem Stałą Powierzchnię Odłowu Ptaków (program CES koordynowany przez ZO PAN). A w roku 2003 przystąpiono do Swallow Project (ostatni rok realizacji w Polsce) i zgodnie z jego metodyką badano dymówki aż do 2005 roku w całym sołectwie Górki (centralna część KPN). Ponadto większą uwagę skupiano na następujących gatunkach: oknówka, kopciuszek, muchołówka szara i bocian biały. W latach 2002-2007 zaobrączkowano aż 196 bocianów białych w Puszczy Kampinoskiej, przy ogromnej pomocy Adama Tarłowskiego z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" (za co serdeczne dzięki).

Od jesieni 2001 r. do końca 2006 r. w KPN zaobrączkowałem 11255 osobników z 82 gatunków ptaków (tabela 1). Jak na razie doczekałem się dziewięciu obcych wiadomości powrotnych (tabela 2). Każdy ptak przed zaobrączkowaniem był oznaczany do gatunku/podgatunku, wieku i płci a ponadto: był poddawany biometrii, miał określany stopień otłuszczenia oraz był ważony; notowane były także schematy pierzeń itp. W trakcie wykonywania tych czynności ptakom nie działa się żadna krzywda. Aczkolwiek należy wspomnieć o kilku (do 10 osobników) przypadkach śmiertelnych w sieci, głównie za sprawą kotów i kun.

W roku 2007 lista gatunków ptaków zaobrączkowanych przeze mnie w KPN wzrosła do 83 (bocian czarny).

Tabela 1.

Tabela 2.

Adam Olszewski
Kampinoski PN

banerruch

Ilość odwiedzin

2826779
DzisiajDzisiaj536
WczorajWczoraj690
TydzieńTydzień2461
MiesiącMiesiąc10792