Tu jesteś: Informacje Unikalny atlas ptaków z akcentem radomskim.
Newsflash

Pogoda w regionie -
stacja klimatyczna Inowłódz

Statystyka
Odsłon : 1114857
Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Unikalny atlas ptaków z akcentem radomskim.

Magdalena Ciepielak

2008-06-22, ostatnia aktualizacja 2008-06-22 18:22

Ukazał się "Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych Polski 1985-2004". Udział w powstaniu tego wydawnictwa mają ornitolodzy z działającego w latach 80. i 90. ubiegłego wieku przy dziale przyrody radomskiego muzeum Klubu Ornitologów Ziemi Radomskiej i Kieleckiej

Na początku lat 80. XX wieku powstało w Polsce 12 regionów ornitologicznych. Głównie w oparciu o aktywnie działające ośrodki akademickie – radomsko-kielecki podobnie jak lubuski był wyjątkiem. Tu region stworzono w oparciu o kadrę działu przyrody Muzeum Okręgowego (obecnie im. Jacka Malczewskiego).

Atlas powstał dzięki grupie profesjonalnych ornitologów, ale przede wszystkim dzięki 1200 pasjonatom, którzy wyruszali w teren z lornetkami i bezinteresownie prowadzili obserwacje ptaków we wszystkich zakątkach Polski. W regionie radomsko-kieleckim było około setki wolontariuszy. Badania współkoordynowali Przemysław Nawrocki, Sławomir Chmielewski, a także Jacek Słupek.

Zorganizowani i dokładni 
– Z atlasu wynika, że nasz region zajmuje trzecie miejsce, jeśli chodzi o dokładność badań. Byliśmy dobrze zorganizowani i wspomagaliśmy nawet inne regiony, przebadaliśmy część Mazowsza i część Małopolski, nasi ludzie pomagali też w obserwacjach na Mazurach i Pomorzu Środkowym. Chciałbym wszystkim obserwatorom podziękować i wspomnieć tych, których już wśród nas nie ma – Zbyszka Jasińskiego, Radka Petniaka i niestrudzonego Jurka Sosnowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego – dodaje Jacek Słupek.

To, co u nas pospolite...
Okazuje się, że 11 gatunków występujących w naszym kraju stanowi więcej niż 10 proc. całej ptasiej populacji w Europie. A kolejnych 26 gatunków stanowi od 5 do 10 proc. populacji. Polską specjalnością są bociany białe – 22,6 proc. wszystkich ptaków tego gatunku na Starym Kontynencie, kuropatwy – 19,1 proc. (w Europie liczba tych ptaków spada), wodniczki – 17,6 proc., żurawie – 12,1 proc., trznadle – 12 proc., boćki czarne – 11,9 proc.

– Musimy te środowiska chronić, bo co u nas jest pospolite, to w innych częściach Europy jest wyjątkiem. A często to, co pospolite, po prostu lekceważymy – mówi Jacek Słupek.

Nie ma już kulonów i łęczaków
Niektóre rzadkie gatunki występują w Radomskiem. Na przykład w Polsce mamy 60-75 par krasek, w tym kilkanaście par gniazduje u nas, pliszkę cytrynową (25-50 par w kraju) ornitolodzy spotkali w Domianiowie, rybitwa białoczelna (900 par w Polsce) podobnie jak siweczka obrożna (350-400 par w Polsce) występuje nad Wisłą i Pilicą, które należą do najważniejszych w Polsce miejsc ich gniazdowania. Nie ma już kulonów, które żyły nad Wisłą, łęczaków – przed wojną spotykany był w Puszczy Kozienickiej (jaja są w zbiorach działu przyrody, zebrał je Leopold Pac-Pomarnacki).

Niebieskie nogi, różowe jajka
Jacek Słupek wraz z przyjaciółmi z nieformalnego klubu przyrodników regionu radomskiego przygotowuje natomiast atlas ptaków lęgowych Jedlni-Letnisko, Siczek i Wrzosowa. Wydawnictwo ma być gotowe w przyszłym roku. Rozpoczęły się już prace nad kolejnym atlasem – ptaków śródmieścia Radomia. Być może jego przygotowanie przejmie Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Co wynika z dotychczasowych badań? – Mamy w śródmieściu np. ok. 2 tys. par gołębi miejskich, licznie występuje też zaganiacz, ptak o niebieskich nogach znoszący różowe jajka. Tak duże zagęszczenie tego gatunku paradoksalnie świadczy o tym, że mamy dużo zieleni. Możemy się poszczycić sporą liczbą słowika rdzawego, ale ten gatunek występuje tam, gdzie jest bałagan, gdzie zieleń jest nieuporządkowana.

– Szkoda tylko, że ta tytaniczna praca kilkudziesięciu osób poświęcających swój prywatny czas i nierzadko pieniądze nie jest doceniana w naszym rodzinnym mieście ani przez macierzystą instytucję, ani władze miasta – dodaje Jacek Słupek.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

 

Ochrona siedlisk żółwia błotnego w dolinie rzeki Zwolenki

Bartnictwo

Koniecznie przeczytaj
Wydawnictwa M-ŚTOCzasopisma
   
     
     
     
   Ptaki Wielkopolski