Jak już wszyscy doskonale się zorientowaliśmy, rok 2013 jest WYJĄTKOWY pod wieloma względami, w  szczególności pod względem hydrologicznym. Po bardzo niekorzystnym dla większości wodno-błotnych ptaków okresie: kwiecień-początek maja, nastąpił okres zdecydowanie dogodniejszy do zakładania gniazd w miejscach zazwyczaj suchych o tej porze roku.

Z obecnej sytuacji korzysta w 1. kolejności RYBITWA BIAŁOSKRZYDŁA preferująca płytko zalane tarasy zalewowe i starorzecza a także stawy rybne.

Zbliżona do obecnej sytuacja zaistniała w roku 1999 a szczególnie w roku 2010.

1. Jak duża populacja lęgowa RYBITWY BIAŁOSKRZYDŁEJ zasiedli nasz region?

(wyprzedzam zapytania o granicę płd-wschodnią: szosa DĘBLIN - KOCK - RADZYŃ PODLASKI - MIĘDZYRZEC PODLASKI;  dolina Krzny w całości w regionie mazowieckim:

e7416eb244a8be19b142f011d6569d19.jpg

2. Czy populacje RYBITWY CZARNEJ i BIAŁOWĄSEJ będą liczniejsze, niż zazwyczaj?

3. Jakie będą preferencje miejsc lęgowych trzech gatunków rybitw?

4. Które gatunki korzystają z sąsiedztwa rybitw?

5. Jak rozkłada się wielkość kolonii lęgowych poszcz. gatunków rybitw?

To zasadnicze pytania, jakie stawiamy przed AKCJĄ, do której zapraszamy WSZYSTKICH zainteresowanych.

W załączeniu formularz dla osób, które wykryją w terenie lęgowe pary lub kolonie przynajmniej jednego z trzech przedstawicieli "ciemnych" rybitw. Wszystkich uczestników AKCJI z pewnością dostrzeżemy we wspólnej ZESPOŁOWEJ publikacji w KULONIE' 2013.

Andrzej Dombrowski, Sławomir Chmielewski,
Artur Goławski i Zbigniew Kasprzykowski

Artur i Zbyszek podjęli się dokładnego skontrolowania doliny dolnej Narwi oraz dolnego Bugu i dlatego osoby  prowadzące tu od dawna swoje obserwacje proszone są o kontakt z Arturem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zachęcam szczególnie do skontrolawania starorzeczy w dolinie Wisły, Skrwy Prawej,

Obserwatorzy z zachodniej części regionu proszone są o kontakt ze Sławkiem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) a z części wschodniej - poza Bugiem i Narwią z Andrzejem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)