Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością czasu, a chcielibyśmy zobaczyć, czy choćby usłyszeć ciekawe gatunki ptaków, możemy ruszyć w miasto… Ciechanów nie należy do dużych aglomeracji miejskich, z dobrze rozwiniętym przemysłem, za to jest trochę terenów zielonych, kilka zbiorników wodnych i rzeka Łydynia. W centrum miasta nad rzeką utworzono Zespół Krajobrazowo-Przyrodniczy "Dolina Rzeki Łydyni" – chroniący bagienne łąki i zakrzewienia.

W czerwcu, wcześnie rano, warto wybrać się nad gliniankę (przez miejscowych nazywaną "Kanałami"), gdzie nasze oczy i uszy ucieszy bączek, w całej krasie (1-2 samce), kokoszka, łyski, chór trzciniaków i trzcinniczków. Na pobliskiej torfiance (w skrócie "Torfach") możemy zobaczyć kolejnego bączka, kokoszkę, kropiatkę, perkozka, 2 śpiewające samce brzęczki, remizy, rokitniczki, potrzosy, trzciniaki i trzcinniczki. Na przelotach, na obu zbiornikach możemy trafić, na pojedyncze pary czernic, głowienek, świstunów, lęgowe są krzyżówki. Na torfach od lat wyprowadza młode para łabędzi niemych, tutaj na noclegowisku w dużych ilościach zbierają się szpaki i dymówki, nad zbiornikiem polują jerzyki, oknówki, brzegówki, w przelotach spotkać można rybitwę czarną. W pobliskich zadrzewieniach usłyszeć można wilgi, muchołówki szare, kukułki, zaganiacze, grzywacze. Ze ssaków, na torfiance spotkamy bobry.

W Ciechanowie gnieździ się cn. 5 par pustułek. Podmokłe łąki, nad Łydynią, o charakterze bagiennym, przyległe do ulicy Mleczarskiej, były jeszcze do niedawna (2005 rok) miejscem kolonii lęgowej śmieszek, kilku par rycyka, krwawodzioba i czajki, nocą można było usłyszeć kropiatkę. Do dziś możemy liczyć tutaj na spotkanie ze strumieniówką, świerszczakiem, remizem, derkaczem, przepiórką. Na przelotach obserwowane były kszyki i łęczaki.

Na terenie powiatu ciechanowskiego, dotychczas zlokalizowano 10 rewirów puszczyka, stanowisko płomykówki, 2-3 rewiry uszatki i prawdopodobny rewir pójdźki. Warto po zmierzchu i nocą penetrować te tereny, właśnie w poszukiwaniu sów krajobrazu rolniczego. Zimą możemy natknąć się na Łydyni, na czaple siwe, duże stada krzyżówek, pojedyncze perkozki, a w okolicach Nużewa (leżącego 2 km za Ciechanowem) na gągoła. Jeśli ktoś będzie miał troszkę szczęścia, to do karmnika w styczniu zawita kapturka (stwierdzona 20 i 23 stycznia 2006 roku, w karmniku w Ciechanowie).

Jeden z największych, zwartych kompleksów leśnych powiatu ciechanowskiego położony jest jakieś 10 km na NW od Ciechanowa, w gminie Regimin. Obejmuje min. dwa cenne obszary chronione – rezerwaty przyrody: "Modła" i "Lekowo", utworzone celem zachowania starodrzewu dębowego z domieszką sosny, w wieku około 200 lat. Ten uroczy zakątek powiatu jest wciąż jeszcze mało znany, a wystarczy kilkadziesiąt minut jazdy rowerem, w spokojnym tempie, by znaleźć się w starym lesie, nieco przypominającym Puszczę Białowieską. Tuż za leśniczówką Lekowo, znajdującą się przy szosie, skręcamy w piaszczystą drogę, ciągnącą się przez cały kompleks, albo wybieramy inny wariant i kierujemy się zgodnie z drogowskazem na Strzegowo, jedziemy kilkadziesiąt metrów i skręcamy w stronę leśniczówki łowieckiej „Bogdanka” i stąd zaczynamy przyrodnicze wojaże.

Pod baldachimem nieba rozpościerają się korony monumentalnych dębów, sosen, świerków, modrzewi, pojedyncze stanowiska jodły, nieco niżej graby (lasy liściaste z dolnym piętrem grabowym, tworzące ekosystem grądów wysokich), buki, lipy. Wzdłuż leśnych duktów, ciągną się aleje starych drzew (w tym kasztanowców). Na dnie lasu leżą wykroty i wiatrołomy, potężne pnie obumarłych olbrzymów, które pod "parasolem" rezerwatów doczekały starości. Roślinność zielną reprezentują min.: zawilec gajowy, perłówka zwisła, konwalijka dwulistna, konwalia majowa, szczawik zajęczy.

Kompleks lasów uroczyska Lekowo jest miejscem występowania wielu gatunków ptaków. Z rzadkich gatunków spotkamy tu muchołówkę małą (kilka śpiewających niedojrzałych samców), siniaka (1-2 odzywające się samce), turkawkę, dzięcioła średniego, kobuza, słonkę, krzyżodzioby świerkowe (nielęgowe, największe widziane stado 27 osobników), paszkoty, kilkanaście lat temu lęgowy był bocian czarny, ale ze względu na niekorzystne stosunki wodne, obecnie nie gnieździ się. Licznie występują dziuplaki: dzięcioły (czarny, duży, średni, dzięciołek, w otulinie zielony), muchołówki (bez białoszyjej), komplet sikor i inne wróblaki. Co najmniej 3 rewiry puszczyka, z dużych ptaków, gniazdują tu jeszcze jastrząb, krogulec, myszołów, kruk. Na okolicznych polach i terenach otwartych pomiędzy wsią Modełka a Chotumiem, możemy obserwować migrujące wróblaki: jery, czeczotki i górniczki (największe, widziane stado – co najmniej 35 osobników).

Licznie występują tu ssaki: daniele (kilkadziesiąt), jelenie (około 30), sarny, dziki, lisy, jenoty, borsuki, tumaki, nietoperze, gryzonie. Od 2007 roku leśnictwo prowadzi na tym terenie wolierową hodowlę zajęcy. Na niedużym oczku wodnym, położonym na skraju lasu znajduje się stanowisko traszki grzebieniastej.

Drugi co do wielkości kompleks leśny powiatu ciechanowskiego położony jest między Ościsłowem a Glinojeckiem, na zachód od Ciechanowa. Obejmuje bardzo różnorodne ekosystemy leśne: bór świeży, bór mieszany, ols, ols jesionowy, las mieszany, ale również młodniki iglaste i liściaste. I tutaj możemy spotkać pomnikowe drzewa – np. dwustuletni drzewostan sosnowy. Na tym terenie znajduje się leśna ścieżka dydaktyczna – gdzie zwiedzający (głównie młodzież szkolna) mogą zapoznać się z zagadnieniami gospodarki leśnej i ekologii lasu (ścieżka wyposażona jest w tablice dydaktyczne, ułatwiające samodzielne zwiedzanie). Obszar wokół tych lasów to urocze wioski i krajobraz rolniczy charakterystyczny dla Mazowsza, ale również turzycowiska, łąki i obszary podmokłe.

To znakomite miejsce na łosia - wielu mieszkańców powiatu kojarzy okolice Ościsłowa właśnie z tym ssakiem (na trasie nr 60 stoi nawet znak z wizerunkiem łosia, który był już kilka razy niestety, powodem wypadków drogowych). Cieki wodne, będące dopływami Wkry, są zamieszkałe przez bobry, licznie występuje tu dzik, jeleń, sarna i wiele innych gatunków saków.

Bogatą awifaunę tego terenu reprezentują gatunki rzadkie; w lasach, w południowej części gnieździ się bocian czarny, niewykluczone, że w północnej jest kolejna para, poza tym siniaki, turkawki, krzyżodzioby świerkowe (w 2007 roku śpiewający samiec i stadka przelotne), paszkoty, żurawie, słonki, dzięcioły: czarny, zielony, duży, dzięciołek; kobuz, jastrząb, krogulec, myszołów, stare drzewa z naturalnymi dziuplami stanowią miejsca lęgowe dla licznych sikor, muchołówek i innych dziuplaków. W okolicach Glinojecka znajduje się rewir bielika, a na podmokłych terenach, w północnej części, w 2003 roku stwierdzono bąka, wodnika, kropiatkę. W pobliżu, w strefie ekotonalnej, znajduje się nieduże, zarastające oczko wodne, gdzie można spotkać perkozka i kokoszkę. Okoliczne wsie i skraj lasu, są zasiedlone przez dudka (kilka par). Na strzechach kilku gospodarstw gniazduje bocian biały. Na turzycowiskach spotkamy rokitniczkę, trzcinniczka, potrzosa, na podmokłych łąkach kszyka, a na terenach otwartych srokosza i licznego gąsiorka.

Krajobraz północnego Mazowsza chyba wszystkim kojarzy się z obszarami rolniczymi, głowiastymi wierzbami, niewielkimi skupiskami zadrzewień i krzewów, pośród pól. I takie tereny możemy znaleźć na ziemiach, między Sońskiem a Gołyminem–Ośrodkiem – to urozmaicony krajobraz rolniczy. Na kilkudziesięciu km kwadratowych, gospodarka rolna i przyroda przenikają się wzajemnie – pola uprawne i łąki, wielkopowierzchniowe odłogi trawiaste, podmokłe olsy, brzeziny i ubogie sośniaki, kępy zadrzewień i niewielka rzeczka Kolnica, pojedyncze rozrzucone gospodarstwa, aleje wierzb wzdłuż polnych dróg, ze starymi kapliczkami i rzeźbami miejscowej ludności, stare sady, wszystko czego zapragnie miejska zmęczona dusza.

Do najciekawszych osobliwości awifaunistycznych, na które możemy liczyć na tym obszarze to: lęgowy bocian czarny (cn. 1 para), 3 pary błotniaka stawowego, lęgowe błotniki łąkowe, jastrzębie, krogulce, kobuzy, trzmielojady, pustułka, myszołowy, kruki, dudki (6 par), żurawie (3-4 pary), derkacze, przepiórki, w olsach samotnik i słonka, dzięcioły: zielony, czarny, duży, średni, dzięciołek, kretogłów; srokosz, remiz, słowik rdzawy (2 śpiewające samce i kolejne 2 nieco dalej), duża lokalna populacja jarzębatki nad Kolnicą (w 2007 roku 14-15 śpiewających samców, na kilku km kwadratowych), kilka par świergotka polnego, świergotka łąkowego, strumieniówki, świerszczaka, pełzacza ogrodowego, sporo potrzeszcza, ortolana i gąsiorka, liczne przelotne krzyżodzioby świerkowe. Zimą na odłogach i polach poluje myszołów włochaty (tego drapieżnika i inne można dobrze obserwować z ambony myśliwskiej stojącej na skraju lasu i dużego obszaru odłogowanego – miejsce polowań drapoli), z drapieżników widziany był również imm. bielik i błotniak zbożowy. Z krajobrazem Mazowsza związany jest bocian biały (kilka gniazd na tym terenie). Na polach i łąkach, na przelotach zatrzymują się czajki, siewki złote, żurawie. To również dobre miejsce na wędrujące wróblaki (jery, czeczotki, w zadrzewieniach: droździki, pokrzywnice). Na niedużym torfowisku tokują kszyki.

Ze ssaków spotkać można łosie i ślady ich obecności w postaci odchodów i tropów, sarny, dziki, lisy, borsuki, kuny. Z ciekawszych owadów: paź królowej, kraśniki; ukwiecone łąki i odłogi są miejscem występowania licznych motyli, chrząszczy i błonkówek.

Marek Murawski

Pogoda w regionie - stacja klimatyczna Inowłódz

Ilość odwiedzin

1916214
DzisiajDzisiaj453
WczorajWczoraj577
TydzieńTydzień3219
MiesiącMiesiąc12796

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

POLITYKA PRYWATNOŚCI SERWISU

1. Informacje ogólne.

1. Operatorem Serwisu m-sto.org jest Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.

2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniu w następujący sposób:

a. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje.

b. Poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. "ciasteczka").

c. Poprzez gromadzenie logów serwera www przez operatora hostingowego Az.pl., funkcjonującego pod adresem www.az.pl.

2. Informacje w formularzach.

1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.

2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP)

3. Dane w formularzu nie są udostępniane podmiotom trzecim inaczej, niż za zgodą użytkownika.

4. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np w celu dokonania procesu obsługi zgłoszenia serwisowego lub kontaktu handlowego.

5. Dane podane w formularzach mogą być przekazane podmiotom technicznie realizującym niektóre usługi – w szczególności dotyczy to przekazywania informacji o posiadaczu rejestrowanej domeny do podmiotów będących operatorami domen internetowych (przede wszystkim Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa j.b.r – NASK) lub też innych podmiotów, z którymi Operator Serwisu w tym zakresie współpracuje.

3. Informacja o plikach cookies.

1. Serwis korzysta z plików cookies.

2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest Operator Serwisu.

4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:

a. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

b. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;

c. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.

5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.

7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.

9. Zalecamy przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics

10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.

11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

4. Logi serwera.

1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług hostingowych.

2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:

a. czas nadejścia zapytania,

b. czas wysłania odpowiedzi,

c. nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,

d. informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,

e. adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,

f. informacje o przeglądarce użytkownika,

g. Informacje o adresie IP.

3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.

4. Dane powyższe są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.

5. Udostępnienie danych.

1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie w granicach prawnie dozwolonych.

2. Dane umożliwiające identyfikację osoby fizycznej są udostępniane wyłączenie za zgodą tej osoby.

3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.

6. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę?

1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www

2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:

a. Internet Explorer - http://support.microsoft.com/kb/196955

b. Chrome - http://support.google.com/chrome/bin/answer.py?hl=pl&answer=95647

c. Safari - http://support.apple.com/kb/PH5042

d. Firefox - http://support.mozilla.org/pl/kb/W%C5%82%C4%85czanie%20i%20wy%C5%82%C4%85czanie%20obs%C5%82ugi%20ciasteczek

e. Opera - http://help.opera.com/Windows/12.10/pl/cookies.html

f. Android - http://support.google.com/chrome/bin/answer.py?hl=pl&answer=95647

g. Safari (iOS) - http://support.apple.com/kb/HT1677?viewlocale=pl_PL

h. Windows - Phone http://www.windowsphone.com/pl-pl/how-to/wp7/web/changing-privacy-and-other-browser-settings

i. Blackberry - http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/deliverables/32004/Turn_off_cookies_in_the_browser_60_1072866_11.jsp