Połowa marca to tradycyjny czas podsumowania kolejnego sezonu prac badawczych Akcji Karmnik. Ten sezon jak większość otaczającej nas nowej rzeczywistości przysporzył wielu trudności organizacyjnych, ale za to przyniósł naszej mazowieckiej ekipie nadspodziewanie dobrych wyników.

O Akcji Karmnik można poczytać pod tym linkiem:

AKCJA KARMNIK

A przechodząc już do konkretów to punkt obrączkowania ptaków przy karmniku w Górze Kalwarii, który mam przyjemność współtworzyć w czwartym sezonie jego bytności okazał się najlepszym pod kątem ilości zaobrączkowanych ptaków (968 os.) i najbogatszym w zaobrączkowane gatunki (27) spośród wszystkich 20 punków obrączkowania ptaków w Polsce. Ptaki obrączkowane były w 7 odłowach w ściśle określonych terminach i porach dnia.

Skład gatunkowy i liczebności:

Ponadto w tracie prac skontrolowaliśmy 377 osobników z obrączkami w tym naszą pierwszą karmnikową wiadomość zagraniczną (modraszkę z Litwy).

Jak widać z karmnika mogą korzystać setki a pewnie i tysiące osobników a nie te same "20 bogatek" które widzimy z reguły przy pobieżnych obserwacjach okiennych. Zadziwia też różnorodność gatunkowa, 27 gatunków to absolutny rekord. Chyba ciężki do pobicia w kolejnych latach.

A to wszystko dzięki dobrej ekipie (Anna Budyta, Agnieszka Cejnóg, Piotr Grędziński, Hubert Mateuszczyk i Sławomir Kowalczyk) oraz garści słonecznika i paru jabłkom;)

A już w grudniu kolejny sezon.

Łukasz Matyjasiak