Lęgowe puszczyki mszarne z Lasów Sobiborskich

Dla niefejsbukowiczów przesyłam krótką relację z tegorocznej pracy z Wielką Twarzą Z ważnych - założyliśmy w tym roku plastiki to może komuś z Was uda się któregoś odczytać.

"Tradycji stało się zadość. Już szósty rok z rzędu, a siódmy w ogóle, puszczyki mszarne Strix nebulosa są lęgowe w swojej głównej ostoi w Polsce. Ten rok, w przeciwieństwie do poprzedniego, obrodził w gryzonie, co sprawiło, że udało nam się stwierdzić aż 5 par, które przystąpiły do lęgów w Lasach Sobiborskich!! Jedynie w 2012 było ich tu więcej, bo 7.

Puszczyki złożyły w tym roku min. 17 jaj (w jednym z gniazd nie kontrolowaliśmy lęgu na etapie zniesień), a gniazda opuściło 11 młodych. Wszystkie dostały obrączki, a siedmiorgu z nich założyliśmy pierwsze w Polsce PLASTIKI. Doświadczenia białoruskie mówią, że da się je odczytać, także może uda nam się dowiedzieć czegoś na temat dyspersji. Także w tym roku apelujemy tym bardziej o to, by mieć oczy szeroko otwarte w przypadku wizyt w Sobiborze! Na dowód krótka historyjka. Okazało się, że jedna z samic odbywająca już od kilku sezonów lęgi, urodziła się w 2012 roku niespełna 4,5 km od aktualnie zasiedlonego przez nią gniazda. Obrączkę odczytał Sylwek Aftyka podczas kontroli lęgu, gdyż usiadła pół metra od niego i przy okazji sprzedała mu kilka plaskaczy ze skrzydła ;-)

Również tradycyjnie prosimy o przekazywanie wszystkich Waszych obserwacji puszczyków mszarnych, ale również innych ciekawych zwierząt (i roślin) z Lasów Sobiborskich gdzie trzeba czyli na e-mail sobibóTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ;)

Bartłomiej Woźniak, Mateusz Grzębkowski, Sylwester Aftyka oraz cała rzesza dobrych ludzi czyli: Anna Aftyka, Klaudia Gawrysiak, Radek Kanabus, Katarzyna Kanclerska, Patrycja Kołodziej (Katrycja), Michał Kuszner, Klaudia Litwiniak, Maciek Małek, Ewa Nalepa, Mateusz Pawelec, Maciej Woźniak, Patrycja Woźniak, Stanisław Zawadzki"

Facebook

Bartek Woźniak