Lęgowe puszczyki mszarne z Lasów Sobiborskich

Dla niefejsbukowiczów przesyłam krótką relację z tegorocznej pracy z Wielką Twarzą Z ważnych - założyliśmy w tym roku plastiki to może komuś z Was uda się któregoś odczytać.

"Tradycji stało się zadość. Już szósty rok z rzędu, a siódmy w ogóle, puszczyki mszarne Strix nebulosa są lęgowe w swojej głównej ostoi w Polsce. Ten rok, w przeciwieństwie do poprzedniego, obrodził w gryzonie, co sprawiło, że udało nam się stwierdzić aż 5 par, które przystąpiły do lęgów w Lasach Sobiborskich!! Jedynie w 2012 było ich tu więcej, bo 7.

Puszczyki złożyły w tym roku min. 17 jaj (w jednym z gniazd nie kontrolowaliśmy lęgu na etapie zniesień), a gniazda opuściło 11 młodych. Wszystkie dostały obrączki, a siedmiorgu z nich założyliśmy pierwsze w Polsce PLASTIKI. Doświadczenia białoruskie mówią, że da się je odczytać, także może uda nam się dowiedzieć czegoś na temat dyspersji. Także w tym roku apelujemy tym bardziej o to, by mieć oczy szeroko otwarte w przypadku wizyt w Sobiborze! Na dowód krótka historyjka. Okazało się, że jedna z samic odbywająca już od kilku sezonów lęgi, urodziła się w 2012 roku niespełna 4,5 km od aktualnie zasiedlonego przez nią gniazda. Obrączkę odczytał Sylwek Aftyka podczas kontroli lęgu, gdyż usiadła pół metra od niego i przy okazji sprzedała mu kilka plaskaczy ze skrzydła ;-)

Również tradycyjnie prosimy o przekazywanie wszystkich Waszych obserwacji puszczyków mszarnych, ale również innych ciekawych zwierząt (i roślin) z Lasów Sobiborskich gdzie trzeba czyli na e-mail sobibóTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ;)

Bartłomiej Woźniak, Mateusz Grzębkowski, Sylwester Aftyka oraz cała rzesza dobrych ludzi czyli: Anna Aftyka, Klaudia Gawrysiak, Radek Kanabus, Katarzyna Kanclerska, Patrycja Kołodziej (Katrycja), Michał Kuszner, Klaudia Litwiniak, Maciek Małek, Ewa Nalepa, Mateusz Pawelec, Maciej Woźniak, Patrycja Woźniak, Stanisław Zawadzki"

Facebook

Bartek Woźniak

banerruch

Ilość odwiedzin

2608932
DzisiajDzisiaj274
WczorajWczoraj380
TydzieńTydzień1997
MiesiącMiesiąc654