Rozmieszenie i liczebność pójdźki Athene noctua na Nizinie Mazowieckiej.

Pójdźka Athene noctua jest gatunkiem o słabo zbadanym rozmieszczeniu i liczebności na Nizinie Mazowieckiej. Szacuje się, że w skali Polski liczba par lęgowych / terytoriów spadła do 500-1000.
Wstępne, intensywne badania przeprowadziłem wiosną 2016 r. na wybranych terenach zachodniej części regionu Nizina Mazowiecka. Na łącznej powierzchni 550 km2 wykazałem obecność 73 stanowisk. Badania będą kontynuowane w roku 2017. Ich celem jest określenie rozmieszczenia i oszacowanie liczebności tego gatunku w zachodniej części Niziny Mazowieckiej.

Ogólne założenia metodyczne badań terenowych w roku 2017.
1. Badania prowadzimy w zachodniej części Niziny Mazowieckiej ze szczególnym uwzględnieniem Równiny Łowicko-Błońskiej i Równiny Kutnowskiej.
2. Teren zostanie podzielony na Pola – kwadraty o boku 4 km. Całkowitemu lub częściowemu wyłączeniu z badań podlegają wyłącznie Pola obejmujące lasy, centra miast, rozległe tereny otwarte pozbawione sieci drogowej, obszary zbadane w 2016 roku.
3. W każdym z Pól zostanie wyznaczonych do 8 Punktów.
4. Obserwacje prowadzimy od końca marca do końca maja w porze nocnej.
5. Każdy Punkt odwiedzamy tylko raz.
6. W każdym z Punktów dokonujemy stymulacji głosowej i prowadzimy nasłuch.
7. W przypadku stwierdzenia ptaków w danym Punkcie, nie prowadzimy obserwacji w kolejnych Punktach danego Pola.

Zapraszam do włączenia się w badania!

Każdy z zainteresowanych otrzyma szczegółowe wytyczne metodyczne.

Docelowo badania obejmą cały obszar Niziny Mazowieckiej.

Koordynator
Piotr Jabłoński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
602240765