Drodzy,

gdyby ktoś nie miał co robić:) w dniach 5-6.12.2015 r. to zapraszam do skontrolowania zbiorników pod kątem obecności łabędzia czarnodziobego. Niżej apel Radka Włodarczyka. Aby nie dublować miejsc, prośba o info do mnie na priva które ew. zbiorniki kto skontroluje, udział w liczeniach jest zupełnie dobrowolny, choć zawsze wychodzę z założenia, że poza przyjemnością przebywania w terenie, można zrobić też coś przydatnego dla przyrody.

pozdrawiam Sławek Chmielewski

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Powoli zbliża się zima a wraz z nią szereg monitoringów ptaków zimujących na terenie Europy. W tym tygodniu dostaliśmy informację od kolegów z Holandii o corocznym cenzusie sukcesu lęgowego łabędzia czarnodziobego, który odbędzie się w dn. 5-6.12.2015.

Podobnie jak w poprzednim roku brak zimy utrudnia życie nie tylko skoczkom narciarskim ale również ornitologom z zachodniej Europy. Jest wielce prawdopodobne, że wiele łabędzi czarnodziobych nie doleciało do swych tradycyjnych zimowisk na terenie Holandii a korzystając z łagodnej pogody przebywa na terenie Polski i Niemiec. Stąd gorąca prośba ze strony europejskich koordynatorów akcji o jak najliczniejsze włączenie się naszych obserwatorów ptaków do tegorocznego liczenia.

Łabędź czarnodzioby od kilku lat wykazuje spadek liczebności stąd wiarygodny cenzus tegorocznego sukcesu lęgowego jest bardzo potrzebny. Rozumiem, że termin poinformowania o liczeniu jest późny. Ponadto koordynatorzy nie oferują żadnych środków finansowych na całą akcję. Mimo to liczę na duże wsparcie z Waszej strony. Nadchodzi znaczne ochłodzenie i możliwe jest, że za tydzień na terenie Polski nie zostanie zbyt wiele bewików. Mimo to postarajmy się skontrolować choć najważniejsze miejsca postoju tych ptaków w każdym regionie.

Metody liczenia są takiej jak w poprzednich latach: chodzi przede wszystkim o kontrole miejsc noclegowych ptaków i notowanie liczby łabędzi z podziałem na wiek (dorosłe/młode). W pierwszej kolejności obejmijmy kontrolami te zbiorniki, gdzie gatunek ten był dotychczas stwierdzany.

W tym roku ja wspieram siłowo Łukasza Ławickiego i zbieram dane z Polski.

Pozdrawiam, czekam na informacje z regionów i jeszcze raz proszę o pomoc,

Radek Włodarczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

banerruch

Ilość odwiedzin

2664687
DzisiajDzisiaj28
WczorajWczoraj304
TydzieńTydzień1119
MiesiącMiesiąc2529