Kolejne 3 zdjecia: modrak, kowalik skalny i dzierzba L. nubicus. Myśle, że troche zainteresowałem tureckim Kurdystanem
31 X 2006
Przesłał J. Tabor


Paszkot
X 2006
Przesłał M. Rębiś

Myszołów włochaty - Spalski Parku Krajobrazowy rozlegly kompleks torfowisk niskich tzw. Błota Brudzewickie
30 X 2006
Przesłał J. Tabor

Na zbiorniku Zadębie w Skierniewicach od 3 tygodni jest para mandarynek. Samiec w trakcie uzyskiwania szaty godowej - jeszcze sporo mu brakuje.
29 X 2006
Przesłał M. Nowicki


Stare gniazdo srokosza na jabłoni w starym przydomowym sadzie. Królowa Wola, pow. tomaszowski (Spalski PK)
26 X 2006
Przesłał J. Tabor


Kulczyk - spod Kozienic (gm. i pow. Kozienice) Mazowieckie
19 X 2006
Przesłał M. Rębiś

Kolejna garść zdjęć ptaków z tureckiego Kurdystanu. Tym razem trochę wróblaków. Po kolei: wierzbówka, tamaryszka, pokrzewka kaspijska - dorosła samica i młody samiec kląskawki syberyjskiej S. maura (albo jak kto woli po staremu S. torquata maura) podgatunek variegata. Jako że był to punkt SEENu to obrączkowaliśmy głównie wróblaki. I tak, dominantem na ok. 800 zaobrączkowanych ptaków był podróżniczek a zaraz pleszka. Ciekawi dominanci dla osób przyzwyczajonych na polskich punktach do rudzików, sikor, pierwiosnków. Dość licznie reprezentowane były: trzcinniczek, lozówka, wierzbówka, kapturka, cierniówka, gajówka, piecuszek, pierwiosnek, gąsiorek.
I poł. X 2006
Przesłał J. Tabor


Drapieżników ciąg dalszy. Podsyłam zdjęcia samca błotniaka stepowego, który był dość częstym migrantem, komin myszołowów, których kilka tysięcy przeleciało w ciągu 2 godzin, a także zdjęcie orlika grubodziobego. Ze względu na trudności diagnostyczne i możliwość występowania na przelocie o. krzykliwego, tak na dobrą sprawę to zaledwie 2-3 orliki oznaczyliśmy jako grubodziobe ale spośród kilkunastu łącznie obserwacji, intuicyjnie większość w/g nas to właśnie były grubodziobe. Generalnie przełom września i października jest we wschodniej Turcji okresem kiedy można obserwować migrujące trzmielojady, kurhanniki, krogulce krótkonogie, orzełki, orzełki południowe, orły stepowe, błotniaki łąkowe, stawowe i stepowe, orliki grubodziobe, kanie czarne i pustułeczki. Ale także pojawiają się myszołowy, myszołowy wschodnie, krogulce i niekiedy sokoły wędrowne, pustułki, kobczyki, raróg, jastrzębie, gadożery. Te ptaki drapieżne widzieliśmy. Ale także w tych rejonach obserwować można ścierwniki, orłosępy, sępy płowe, orły przednie i cesarskie. Tak więc jest to raj dla obserwatorów ptakow drapieżnych. Niestety obszary te rzadko odwiedzane są przez ornitologów z Europy, a metodyczne obserwacje, liczenia, ochrona i rozpoznawanie dopiero raczkuje wśród ornitologów tureckich
pocz. X 2006
Przesłał J. Tabor


Mewa romańska - rz. Wisła, Grochale
01 X 2006
Przesłał R. Kraska